Wanienka dla dziecka – wady i zalety

Chociaż trudno wyobrazić sobie codzienną pielęgnację malucha bez odpowiedniej wanienki, to rozwiązanie, jak każde inne, posiada zarówno liczne zalety, jak i wady. Niektórzy rodzice świadomie rezygnują z zakupu wanienki dla dziecka na rzecz innych akcesoriów takich, jak np. fotelik kąpielowy czy wiaderko.

Dlaczego warto wybrać wanienkę?

kąpiel dzieckoWydaje się jednak, że wanienka dla dziecka jest najbardziej optymalnym rozwiązaniem. Przede wszystkim jest bardzo bezpieczna. Jej wyprofilowany kształt zapewnia odpowiednie podparcie dla maluszka, a rodzicom umożliwia pełną kontrolę nad ułożeniem dziecka. W wanience można kąpać dziecko w każdej pozycji. Początkowo będzie to oczywiście pozycja leżąca lub półleżąca. W miarę rozwoju natomiast maluch będzie mógł pluskać się w wodzie na siedząco. Decydujące są oczywiście odpowiednio dobrane gabaryty wanienki. Wybierając model najprostszy, bez dodatkowego wyposażenia, rodzice zapewniają sobie całkowitą swobodę przenoszenia i użytkowania w dowolnym miejscu w domu. Natomiast wanienka ze stojakiem (np. taka http://blog.bobomio.pl/aktualnosci/przeglad-wanienek-dla-niemowlaka-na-co-zwrocic-uwage-przy-zakupie) lub komoda kąpielowa, znacznie ułatwią cały kąpielowy rytuał, dzięki dodatkowym elementom wyposażenia.

Wady wanienki

Podstawową wadą wanienek jest dość krótki okres użytkowania. Roczne dziecko może już w zasadzie korzystać z wanny łazienkowej. Jest to więc dodatkowy koszt, przy i tak nietaniej wyprawce. Minusem jest też zajmowanie dodatkowego miejsca. Lista zalet jest jednakowoż zdecydowanie większa, dlatego wanienka nadal jest rozwiązaniem najchętniej wybieranym.