Kostka Pyramix – trójkątna kostka Rubika

Dzięki popularności kostki Rubika na rynku stale pojawiają się nowe wariacje na jej temat. Jednym z takich oryginalnych produktów jest kostka Pyraminx, która stawia nowe wyzwanie przed fanami kultowej kostki.

Jak wygląda kostka Pyraminx?

Kostka ta w zasadzie nie jest kostką, a czworościanem foremnym. Mówiąc prościej, posiada cztery ściany zamiast sześciu, z których każda ma kształt trójkąta. Podobnie jak w przypadku klasycznej kostki, tutaj również na każdej ze ścian znajduje się dziewięć kolorowych pól i aby rozwiązać łamigłówkę, należy ułożyć je kolorystycznie. Pola mają również kształt trójkątów. Najczęściej wykorzystywane kolory to zielony, niebieski, żółty i czerwony (podczas gdy w klasycznej kostce pojawia się również pomarańczowy i biały).

Trudność układania kostki Pyraminx

Pyraminx jest jedną z prostszych łamigłówek, stworzonych na podstawie kultowej kostki Rubika. Bez problemu można ułożyć ją bez znajomości logarytmów, opierając się na zwykłym filmiku instruktażowym. Stąd też uważa się ją za odpowiednią łamigłówkę dla początkujących, którzy do tej pory mieli do czynienia tylko z tradycyjną kostką. Jest ona dużo łatwiejsza od powiększonych wersji kostek Rubika, takich jak 5x5x5 czy 6x6x6, które kierowane są raczej do zaawansowanych i średniozaawansowanych. Stąd też po kostkę Pyraminx (sprawdź modele) może sięgnąć każdy, w tym także osoby, które dopiero rozpoczynają swoją przygodę z tego typu zabawkami logicznymi.