gry na spostrzegawczosc

Gry na spostrzegawczość – jak wyostrzyć refleks?

Spostrzegawczość jest cechą niezwykle potrzebną, w miarę jej rozwoju udoskonala się również pamięć wzrokowa, zdolność do analizy i syntezy, a także orientacja przestrzenna. Cechę tę można rozwijać, służą do tego specjalne gry na spostrzegawczość. W czasie rozgrywek należy zapewnić sprzyjające warunki zewnętrzne, przede wszystkim trzeba wyłączyć głośno grający telewizor, radio i zaprzestać głośnych rozmów.

Jak wpływać na rozwój spostrzegawczości?

Wspólnie spędzany czas mogą urozmaicać zabawy i gry na spostrzegawczość. Można ćwiczyć podczas wspólnych spotkań ze znajomymi w restauracji i obserwując przechodniów. Rywalizacja może przebiegać na wiele różnych sposobów, np. kto zauważy więcej określonych elementów w ubraniu przechodniów. Wspólnie spędzany czas mogą urozmaicać zabawy i gry na spostrzegawczość. Oprócz stosowania gier planszowych warto ćwiczyć grę w ping-ponga stołowego. Jest to jedna z najlepszych gier do rozwijania i ćwiczenia spostrzegawczości. Inne sposoby pomagające w udoskonalaniu spostrzegawczości to:

 – szukanie różnic na obrazkach,

 – segregowanie różnych przedmiotów,

 – odtwarzanie z pamięci,

 – układanie puzzli, pasjansa i prostych gier komputerowych,

 – ćwiczenie sztuk walki, chodzi głównie o ćwiczenie uników.

Gry na spostrzegawczość

Konstrukcje gier na spostrzegawczość oparte są o ćwiczenie umiejętności dostrzegania szczegółów. Są to gry typu, „znajdź różnicę”, w których trzeba znaleźć jak najwięcej szczegółów, które różnią obrazki między sobą. Mogą to być zabawy w hydraulika, który ma za zadanie utworzenie prawidłowo działającego systemu. Są to zazwyczaj zabawy przeznaczone dla młodszych i starszych graczy, w których trzeba dobrze wytężać wzrok, może to być poszukiwanie skarbów pirackich albo wcielenie się w rolę fotografa dzikich zwierząt. W trakcie safari musi on wypatrzeć jak najwięcej zwierząt i zrobić im zdjęcie. Nie można zapomnieć o grach w poszukiwanie skarbów pirackich albo tych opartych na pasjonujących detektywistycznych zagadkach.

gry na spostrzegawczosc

Można postawić na gry w mniejszym gronie, jak i takie, które dobrze sprawdzają się w większym towarzystwie. Wybierając gry na spostrzegawczość (https://www.eduksiegarnia.pl/na-spostrzegawczosc), warto również sugerować się podanym na opakowaniu wiekiem uczestników. Na rynku jest duży wybór gier, można zadowolić różne gusta, niezależnie od wieku, płci i osobistych upodobań. Mogą być przeznaczone do lekkiej niezobowiązującej zabawy albo zmuszające do dużej koncentracji i skupienia. Interesujące gry na spostrzegawczość godne polecenia dzieciom to np. Dooble. Gra daje równe szanse graczom w różnym wieku. Jej założenia polegają na tym, że gracze w jak najkrótszym czasie muszą odnaleźć na dwóch kartach takie same obrazki. Dla utrudnienia karty mogą być odwrócone i mieć inne rozmiary. Karty są zapełnione różnymi kolorowymi ilustracjami i grafikami, łączą się tylko jednym elementem. Gry na spostrzegawczość tego typu nie nudzą się graczom, ponieważ jest to jakby kilka gier w jednym pudełku, a to tylko zwiększa ich efektowność. Występują w kilku wersjach, które można dopasować do potrzeb uczestników, dobrze wyrabiają nie tylko spostrzegawczość, ale również percepcję i refleks.

Wspólne granie – okazja do przebywania razem

Planszowe gry na spostrzegawczość to nie tylko dobry sposób, aby rozruszać komórki mózgowe, jest to także skuteczne rozwiązanie na rozwój inteligencji u dzieci. Ciekawa gra jest okazją do przebywania razem i przełamywania barier, nawet tych związanych z wiekiem. Jest to okazja do ćwiczenia koncentracji oraz rozwijania niezbędnych w życiu funkcji psychicznych i społecznych. Umiejętność współpracy w grupie, zdrowa rywalizacja i dobra spostrzegawczość to cechy niezwykle pomocne w codziennym życiu.