gry logopedyczne

Z czego wynikają problemy naszych dzieci z mową?

Z roku na rok coraz więcej rodzin z dziećmi korzysta z usług logopedów. Zastanawiasz się z czego to wynika i dlaczego tak wiele dzieci choruje na zaburzenia mowy? Mogą one mieć charakter zarówno wrodzony jak i nabyty. Co ciekawe, w tym ostatnim przypadku – mogą się one pojawić w dowolnym elemencie życia. Mogą one przyjmować przeróżne postacie, a oczywiście do ich zdiagnozowania niezbędny jest laryngolog, logopeda lub neurolog. Podjęte leczenie różni się w zależności od przyczyny ich występowania. Do samych zaburzeń mowy dochodzi z reguły na podłożu neurologicznym lub psychicznym, ale również i w przypadku nieprawidłowości w działaniu aparatu mowy. 

Wśród dzieci uszkodzenie układu nerwowego może mieć miejsce w sytuacji gdy płód jest niedotleniony. Wpływ na te zaburzenia mogą mieć również czynniki infekcyjne, choroby samej matki, a także problemy i zaburzenia hormonalne. Do zaburzeń układu nerwowego u dzieci, a w konsekwencji do problemów z mową – może doprowadzić również alkohol w ciąży i inne używki oraz niektóre leki.

Zaburzenie mowy

gry logopedyczne

W sytuacji gdy Twoje dziecko cierpi na zaburzenia mowy, pamiętaj, że istnieje rozwiązanie, które zdecydowanie może pomóc Twojemu dziecku. W Polsce posiadamy już wielu wykwalifikowanych logopedów, którzy latami specjalizują się właśnie w tym kierunku, aby pomagać zarówno dzieciom, jak i dorosłym osobom, które mają problemy z mową. Logopeda po pierwsze diagnozuje i stara się znaleźć dokładną przyczynę problemu, dzięki czemu dopasuje najlepszą formę leczenia. Pomaga on rozwinąć mowę, prowadzi terapie zaburzeń, działa również w pełni profilaktycznie. Zgłaszamy się do niego najczęściej z problemami:

  • wady wymowy
  • opóźnionego rozwoju mowy
  • zaburzenia głosu
  • jąkania się 
  • problemów z głosem
  • problemów z komunikacją 
  • seplenieniem

Niezwykle ważne jest jak najwcześniejsze rozpoznanie problemu gdyż im wcześniej nasze dziecko zacznie pracę z logopedą, tym istnieje większe prawdopodobieństwo, że przyniesie ono najlepsze możliwe skutki. Zdecydowanie warto o to zadbać, aby ułatwić naszemu dziecku start w życiu i sprawić, by czuło się normalnie, tak samo jak wszyscy inni, żeby wada wymowy nie stała się ich największym kompleksem na lata.

Co ciekawe, logopedzi polecają również rodzicom zakup gier logopedycznych, które również mogą pomóc w całym tym procesie. 

Czy gry logopedyczne pomagają naszym dzieciom?

Gry logopedyczne stanowią idealne dopełnienie terapii i zajęć z logopedą. Oczywiście są to również zabawki do użytku codziennego, dzięki czemu będą zdecydowanie bardziej użyteczne. Sklepy internetowe oferują obecnie bardzo szeroki asortyment tego typu produktów, dzięki czemu będziesz mógł dopasować gry do preferencji swoich lub swoich dzieci, tak aby gra była zarówno funkcjonalna, jak i dostarczała maksimum rozrywki. Takie gry logopedyczne zostały zaprojektowane tak, aby dziecko podczas zabawy mimowolnie nabywało umiejętności poprawnego mówienia, bez konieczności żmudnego powtarzania głosek. Grę dopasujesz również do wieku dziecka, pomogą mu one utrwalić zdobyte umiejętności, zachęcają dziecko do rozpoczęcia nauki, a także ws sposób przyjemny potrafią pomóc w korygowaniu wady wymowy w sposób ciekawy i bardzo przyjemny. Przykładem takich gier są oczywiście puzzle, plansze czy karty. To najlepsza forma zabawy połączona z pomocą w zniwelowaniu zaburzeń mowy dzieci. 

Nie zwlekaj, jeżeli widzisz u swojego dziecka pierwsze oznaki problemów z mową – może być to pierwszy sygnał do tego, że warto wybrać się do logopedy.