książki logopedyczne

Książki logopedyczne – jak wybrać najlepszą do pracy z dzieckiem?

Logopedia jest nauką zajmującą się prawidłowym rozwojem mowy i jego zaburzeniami. Rozpoznawanie wszelkich nieprawidłowości jest szczególnie ważne na wczesnych etapach rozwoju człowieka. Podczas diagnozowania i leczenia zaburzeń komunikacji, zwłaszcza u dzieci, warto wspomóc się odpowiednią literaturą. W ofercie naszej księgarni znajdują się zarówno publikacje dotyczące terapii, bajki i wiersze logopedyczne, różnego rodzaju ćwiczenia wspierające rozwój mowy, a także poradniki i scenariusze zajęć. Będą one przydatne dla logopedów, nauczycieli, ale również dla rodziców, którzy chcą samodzielnie pracować z dzieckiem. Jak nie pogubić się wśród tylu propozycji wydawniczych? Na co warto zwrócić uwagę przy wyborze książek logopedycznych?

Książki logopedyczne – jak wybrać odpowiednią?

Jeśli chodzi o książki logopedyczne (ich szeroki wybór znajdziemy m.in. na EduKsięgarnia.pl) używane podczas pracy z dziećmi, należy pamiętać o kilku podstawowych kwestiach. Oprócz wartości merytorycznej takich pozycji niezwykle ważna jest też ich atrakcyjność wizualna oraz treść dostosowana do wieku i możliwości dziecka. Istnieją publikacje przeznaczone dla niemowląt już od 6 miesiąca życia. Nie brakuje też tych przeznaczonych dla starszych dzieci, a także dla młodzieży. Przy wyborze odpowiedniej książki istotne jest również określenie przyczyn zaburzeń mowy występujących u konkretnej osoby. 

Ważne jest też przyciągnięcie uwagi malucha, co można osiągnąć przez interesującą historię i odpowiednie ilustracje. Trzeba pamiętać o tym, aby wybrane ćwiczenia nie polegały tylko i wyłącznie na monotonnym wypełnianiu kolejnych kart pracy. Świetnie sprawdzają się różnego rodzaju bajki i rymowanki logopedyczne, karty obrazkowe, wprowadzenie gier planszowych czy ćwiczeń ruchowych. Młodszym dzieciom na pewno spodobają się dołączone do niektórych ćwiczeń logopedycznych naklejki.

Rodzaje książek logopedycznych.

Wybór konkretnej książki uzależniony jest od wieku dziecka i problemów, z jakimi się zmaga. Na szczęście obecnie na rynku można znaleźć dużą ilość merytorycznych publikacji przeznaczonych do pracy z osobami z zaburzeniami mowy. Które będą najbardziej przydatne?

Ćwiczenia dla dzieci z afazją

Afazja jest zaburzeniem mowy polegającym na utracie zdolności do rozumienia i tworzenia wypowiedzi. W takich przypadkach świetnie sprawdzą się ćwiczenia usprawniające rozumienie wyrazów i zdań, zapamiętywanie samogłosek i sylab, a także wskazywanie osób, przedmiotów i czynności.

Historyjki logopedyczne

Bajki, wiersze i rymowanki logopedyczne stanowią doskonałe uzupełnienie pracy z dzieckiem dotkniętym zaburzeniami mowy. Wyróżnia je atrakcyjna forma – krótkie, często zabawne teksty i mnóstwo kolorowych ilustracji. Historyjki logopedyczne występują w podziale na pozycje dostosowane do konkretnego wieku i umiejętności, które mają ćwiczyć. 

Ćwiczenia logopedyczne

Te pozycje świetnie sprawdzą się w ćwiczeniu poprawnej wymowy i doskonaleniu konkretnych umiejętności. Dzięki nim dziecko usprawni wymowę konkretnych głosek i słów, poznając jednocześnie nowe wyrazy i zwiększając zasób słownictwa. Nie są to tylko i wyłącznie nieciekawe i żmudne ćwiczenia, lecz przyciągające uwagę dzieci zadania. Książki skupiają się na nauce poprzez zabawę, dlatego do wielu pozycji dołączono naklejki, inne zawierają w sobie specjalnie zaprojektowane kolorowanki logopedyczne, w pozostałych znajdziemy m.in. zabawy paluszkowe, zagadki czy labirynty.

Poradniki i scenariusze

Poradniki i scenariusze zajęć to kategoria skierowana do nauczycieli, logopedów oraz rodziców. Opracowania te łączą w sobie informacje teoretyczne z praktycznymi. Pozwalają na poznanie metodyki, oferując jednocześnie gotowe scenariusze zajęć, porady i ćwiczenia. To znakomita pomoc dla terapeutów i rodziców.

Idealnym uzupełnieniem opisanych powyżej książek logopedycznych będą gry i zabawy logopedyczne, dzięki którym dziecko w prosty sposób, poprzez zabawę, będzie mogło ćwiczyć nowe umiejętności.