Maty edukacyjne – do nauki i zabawy

Rodzice małych dzieci mogą skorzystać z licznej oferty zabawek i innych akcesoriów, jakie oferują sklepy z artykułami dla dzieci. Wiele z nich pełni dwojaką funkcję – z jednej strony stanowią formę zabawy, a z drugiej edukują dziecko i uczą przydatnych umiejętności. Do takich rzeczy należą m.in. maty edukacyjne.

Maty dla dzieci w różnym wieku

Interaktywne maty edukacyjne dla dziecka są przeznaczone już dla kilkutygodniowych dzieci, u których dopiero wykształcają się poszczególne zmysły. Maty uczą sprawności manualnych, jak chwytanie czy uderzanie, a przy tym pozwalają dziecku na poznawanie zależności działanie-skutek.

Maty dla większych dzieci przenoszą nacisk na naukę, choć wciąż są świetną formą zabawy. W zależności od zawartości pozwalają dziecku na eksplorowanie świata czy naukę liter, jednocześnie dbając o sprawność ruchową i orientację przestrzenną.

Jaka mata edukacyjna dla dziecka?

Dla najmniejszych dzieci przeznaczone są maty z pałąkami, na których wiszą różne przedmioty. Mają one ograniczenia po bokach, aby uniemożliwić dziecku wypadnięcie. Dla starszych maty edukacyjne pełnią rolę dywanika, czyli przestrzeni, na której porusza się dziecko. Mogą być wykonane z materiału wypełnionego wkładem silikonowym, a mogą też być wykonane z piankowych elementów, które można składać i tworzyć dowolne konfiguracje.