Lista zabaw muzycznych dla dzieci w domowym zaciszu

Dźwięki i rytm mają naprawdę wielkie znaczenie dla rozwoju małego człowieka. Dzięki doświadczeniom muzycznym dzieci odkrywają swój potencjał. Zabawa poprzez muzykę kształtuje słuch, rozwija poczucie rytmu i muzykalność, a wszystko to prowadzi do rozwoju kreatywności.

Dlaczego muzyka jest ważna w życiu dziecka?

Muzyka jest dosłownie wszędzie. Nawet dźwięk trąbiących klaksonów i szum liści układają się w pewien rodzaj muzyki. Za jakie konkretnie osiągnięcia odpowiada muzyka w życiu dziecka? Przede wszystkim rozwija fragmenty mózgu odpowiadające za zdolności motoryczne i planowanie. Muzyka to również rozwój wrażliwości i wyobraźni.

Zabawy muzyczne dla dzieci w domu

Wielu rodziców chciałoby zapewnić swojemu dziecku zajęcia z muzyką we własnym domu. Nie jest to wcale takie trudne. Oto kilka pomysłów na zabawy muzyczne dla dzieci:
– własnoręczne wykonanie instrumentów muzycznych,
– zabawa z zasadą: tańcz, gdy słyszysz muzykę, szybko usiądź, gdy jej nie ma,
– gra na szklankach z wodą;
– tworzenie grzechotek z pustych butelek,
– taniec emocji (tańcz jakbyś wygrał nagrodę/ tańcz jakbyś pokazywał złość).
Są to tylko przykłady zabaw muzycznych dla dzieci, z pewnością rodzice wraz ze swoimi dziećmi wymyślą dziesiątki kolejnych zabaw z wykorzystaniem dźwięków i rytmu. Aby świetnie bawić się z muzyką nie potrzeba super sprzętów ani wielkiej przestrzeni. Wystarczy trochę kreatywności. Oprócz rozwoju w zakresie muzyki maluchy uczą się również koordynacji słuchowo-ruchowej oraz spostrzegawczości.