Batman to światowa marka

Batman to bohater, którego nie trzeba przedstawiać. Sława bohaterskiego wcielenia milionera z Gotham – Bruce’a Wayne’a rozeszła się po całym świecie, a popularność nie gaśnie. Dlaczego tak się dzieje? Spróbujmy odpowiedzieć na tak sformułowane pytanie.

Ilość produkcji

Rzut oka na liczby przekonuje, że bohater w pelerynie jest obecny na wszystkich nośnikach, platformach gier i środkach przekazu. Warto zdać sobie sprawę, że od początku istnienia wystąpił w 11 filmach pełnometrażowych, 5 serialach aktorskich i 21 animowanych oraz w 24 grach na różne platformy. Ponadto w kilkudziesięciu seriach komiksowych i wielu filmach animowanych. Warto zdać sobie sprawę, że na ilość produkcji miała niewątpliwie wpływ popularność postaci, a także ogromna rzesza fanów w różnym wieku na wszystkich zamieszkałych kontynentach globu. Co za tym idzie, Batmana znają wszyscy, którzy uczestniczą w kulturze w ten czy inny sposób.

Jakość produkcji

Jednak ilość to nie wszystko. Nie byłoby prawdziwego Batmana bez świetnych twórców. Poczynając od grafików komputerowych i animatorów poprzez pisarzy scenariuszy, kończąc na reżyserach i aktorach. Scenografowie stworzyli batman gadżety, które stały się popularne, jak chociażby pojazdy i kostium. Wybitni aktorzy stworzyli wspaniałe kreacje, nie tylko samego tytułowego bohatera, lecz także jego oponentów. Wystarczy wspomnieć Jacka Nicholsona w roli Jokera lub Heatha Ledgera w tej samej roli psychopatycznego zabójcy. Podobne spostrzeżenia dotyczą też komiksów, wśród których można znaleźć prawdziwe perełki.