Kostka Rubika- jak ją ułożyć?

Kostkę Rubika zna niemal każdy, to popularna zabawka logiczna wymyślona w 1974 roku przez węgierskiego architekta. Każda ściana kostki podzielona jest na 9 kwadratów, w jednym z sześciu kolorów. Zadanie polega na takim obracaniu kostką, by każda z jej ścian miała jednolity kolor. To pozoru proste zadanie wielu przysparza o bezsenne noce. Sam jej twórca potrzebował miesiąca by rozgryźć jak układać kostkę Rubika.

 

Kilka ciekawostek

 

Kostka Rubika bardzo szybko zyskała na popularności, wielokrotnie bito rekordy w jej układaniu na czas. Pierwsze oficjalne zawody miały miejsce w 1982 roku, wtedy jej ułożenie zajęło niemal 23 sekundy. Obecnie najlepszym wystarcza niewiele ponad cztery sekundy.

Zawodnicy układający Kostkę Rubika biją też rekordy w jej ułożeniu tylko jedną ręką lub z zawiązanymi oczyma. By choć zbliżyć się do czasu, w którym kostkę Rubika układają najlepsi nie wystarczy mieć zręcznie ręce. Ważna jest też znajomość gotowych algorytmów służących do rozwiązania tego problemu.

 

Jak układać Kostkę Rubika?

 

By ułożyć kostkę Rubika nie trzeba odkrywać Ameryki na nowo. Znane jest co najmniej kilkanaście metod na rozwiązanie tej łamigłówki. Od może niezbyt szybkich metod, ale za to takich którymi poradzi się sobie początkujący gracz, takich LBL lub Corners First. Po zaawansowane algorytmy dzięki którym można ułożyć kostkę Rubika z zawiązanymi oczami jak np. M2/R2. Wystarczy na początek wybrać jedną kluczową metodę i ćwiczyć tak długo by układanie Kostki Rubika przestało nastręczać problemów.