Ile śpi noworodek?

Ile śpi noworodek, a tak naprawdę, ile czasu powinien przesypiać? Sen jest niezwykle istotny dla prawidłowego rozwoju maluszka, dlatego ta kwestia jest często poruszana przez rodziców. Tak samo jak karmienie i ilości zjadanego pokarmu, sen jest sprawą indywidualną. Są dzieci, które mają krótki i płytki sen, a są też takie, które będą spały bardzo długo.

Sen w okresie płodowym

Każda kobieta ciężarna niedługo przed rozwiązaniem potrafi rozpoznać, kiedy jej maluch jest aktywny, a także kiedy śpi. Zwykle, gdy mama pozostaje aktywna (przykładowo ćwiczy, sprząta, chodzi) to maleństwo wówczas pozostaje spokojne i więcej czasu poświęca na sen. Dlaczego tak się dzieje? Z uwagi na fakt, iż ruchy kobiety powodują bujanie maluszka, a to go usypia. Mówiąc w skrócie, dziecko będzie przyzwyczajone do kołysania od momentu narodzin. Z pewnością każda mama powie, iż ulubioną porą aktywności dziecka jest noc, kiedy to ciężarna leży albo odpoczywa – wtedy maluch się wierci. Niestety chwila poczęcia, nie ma wpływu na zmianę przyzwyczajeń dziecka z jego życia płodowego. Dlatego każdy noworodek lubi spać, kiedy poczuje rytmiczne ruchy, jest bujany na rękach, w foteliku, w hamaku czy w chuście.

Niemowlę – w jaki sposób śpi?

Po pierwsze musimy mieć na względzie, iż dziecko chwilę po narodzinach nie zna w ogóle naszego świata. Jak dotąd znajdowało się wyłącznie w wygodnym, ciepłym łonie własnej mamy, które ciągle go kołysało i było bezpiecznym miejscem. Taki maluszek nie ma pojęcia, czym jest łóżko, noc, dzień czy tym bardziej weekend. Ponadto, małe dzieci śpią zupełnie odmiennie, aniżeli osoby dorosłe. Naprawdę warto być tego świadomym, ponieważ wówczas sprawowanie opieki nad maleństwem będzie łatwiejsze do wykonania i zaakceptowania.

Jak długo śpi noworodek do 6 miesiąca życia?

Niewątpliwie podane niżej informacje są ogólne, gdyż każdy noworodek będzie potrzebował innej ilości snu oraz odpoczynku:

  • mający miesiąc noworodek może przespać 8 godzin w nocy oraz 8 godzin w dzień, czyli 16 godzin na dobę,
  • dziecko mające trzy miesiące może przespać ok. 10 godzin w ciągu doby,
  • półroczne dziecko może przespać ok. 14 godzin na dobę,
  • dziecko mające skończone 9 miesięcy śpi tyle samo, co dziecko półroczne,
  • dziecko mające ukończony 12 miesiąc życia, może przespać 12 godzin w ciągu doby.

W większości sytuacji dzieci, które nie mają jeszcze pół roku przespać mogą ok. 16 godzin na dobę i nie odróżniają one pory dnia – sprawdź: https://szumisie.pl/blog/ile-spi-noworodek/. Zatem może się zdarzyć, iż będą spały dłużej w ciągu dnia, zaś w nocą mogą czuwać. Ile może przespać jednorazowo noworodek w czasie drzemki? Takie drzemki, nie są zwykle nazbyt długie, gdyż maluch potrzebuje pokarmu, co ok 3 godziny, niemniej jednak zdarza się, iż sen jest dosyć głęboki i maluch będzie długo spał, przesypiając nawet swoją porę karmienia. Nie powinno to być żadnym problemem, gdyż w większości sytuacji u nowo narodzonych dzieci, mamy karmią na żądanie. Nie jest konieczne wybudzanie pociechy, bowiem jej organizm bardzo dobrze wie, jakie są jej potrzeby żywieniowe i te związane z wypoczynkiem.