Czy butelka antykolkowa działa?

U niemowląt podczas jedzenia stosunkowo często występuje kolka. Warto od razu rozwiać wątpliwości rodziców i potwierdzić, że nie jest to w żadnym wypadku niebezpieczne dla dziecka.

Czy kolka sprawia ból?

Powoduje jednak duży dyskomfort, dlatego coraz częściej wykorzystuje się butelki antykolkowe, które mogą pomóc zapobiec temu zjawisku. Bolesne wzdęcia i kolki są skutkiem tego, że do układu pokarmowego trafiają pęcherzyki powietrza. W sprzedaży jest dostępnych wiele typów i modeli takich butelek w różnych wzorach i kolorach. Niektórzy producenci decydują się dodać nawet dodatkowe systemy, które wyrównują ciśnienie wewnątrz butelki i ją odpowietrzają. Oczywiście cena takich produktów jest zdecydowanie większa, ale czego nie robi się dla dobra dziecka.

Objawy kolki niemowlęcej

Warto również dodać, że niemowlę nie jest w stanie w żaden sposób nam przekazać, że odczuwa ból. Z reguły pojawiają się jednak charakterystyczne objawy, takie jak płacz, twardy brzuszek oraz przykurczone nóżki. Głównym zadaniem wszystkich dodatkowych systemów jest zapobiegnięcie przedostawaniu się pęcherzyków powietrza do brzuszka maleństwa. Cała sztuka polega na tym, że ciśnienie, które występuje wewnątrz butelki musi być wyrównane. To właśnie pęcherzyki powietrza, które znajdują się w butelce z pokarmem są odpowiedzialne za za ból brzucha, kolkę oraz problemy trawienne. Wyeliminowanie tych dolegliwości należy zacząć od zakupu butelki antykolkowej. Poszczególne modele mogą różnić się od siebie systemami i dodatkami, ale zasada działania pozostaje taka samo. W niektórych znajdują się nawet rurki odpowietrzające oraz wentylowane podstawki.

Konstrukcja butelki

Ważna jest też konstrukcja, która może blokować pęcherzyki powietrza. Właściwe zastosowanie takiej butelki sprawia, że ryzyko powstania kolki niemowlęcej jest zminimalizowane praktycznie do zera. Warto zwrócić uwagę na fakt, że butelki antykolkowe (https://mrbobas.pl/butelki-antykolkowe) mogą być też przydatne podczas refluksów i wzdęć. Oczywiście posiadają one również swoje wady, a wśród nich należy koniecznie wymienić trudności z myciem. Niestety czyszczenie jest trochę problematycznie, a niektóre miejsca ciężko dostępne. Warto dodać, że cena też jest dosyć wysoka, dlatego może przekraczać możliwości finansowe niektórych rodziców. Należy jednak mieć na uwadze, że połykanie powietrza nie jest jedyną przyczyną powstawania kolki niemowlęcej. Butelki antykolkowe oczywiście mogą pomóc, ale nie zawsze całkowicie rozwiążą problem. Czasami za kolkę odpowiedzialny może być niewłaściwie rozwinięty układ pokarmowy, nadwrażliwość na białko lub stres.