Biały szum dla dzieci jest znany już od dawna. Z jego dobroczynnego działania korzystały już nasze babcie i mamy. Odgłos szumu to dla niemowląt relaksacyjny dźwięk, który pomaga im w uspokojeniu się i zasypianiu. Jakie są największe korzyści z jego stosowania?
Czym jest biały szum?
Biały szum to nic innego jak monotonne, jednostajne dźwięki akustyczne, które imitują odgłosy słyszane przez niemowlę jeszcze w okresie ciąży. Biały szum może przypominać między innymi szum suszarki, odgłos deszczu lub bicia serca. Głównym zadaniem białego szumu jest zagłuszenie hałasu i przypadkowych odgłosów, które mogą rozpraszać uwagę dziecka i utrudniać mu zasypianie. Dzięki temu niemowlę może się może się zrelaksować, wyciszyć i zapaść w spokojny sen.
Biały szum – jaki ma wpływ na niemowlęta?
Biały szum to dźwięk, który pomaga niemowlętom uspokoić się i przygotować do snu. W przypadku dzieci w pierwszych miesiącach życia jest to skuteczne narzędzie, które może okazać się pomocne w kryzysowych sytuacjach, kiedy niemowlę płacze. Biały szum kojąco wpływa na małe dzieci, ponieważ przypomina im odgłosy, które je otaczały w brzuchu mamy, czyli szum wód płodowych ich bicie serca mamy.
Oprócz uspokajającego działania na sen niemowlaka, słuchanie białego szumu przynosi niemowlętom też inne korzyści, takie jak zmniejszone ryzyko wystąpienia SIDS – zespołu nagłej śmierci łóżeczkowej. Biały szum zwalnia tętno u niemowląt, zmniejsza ich poziom stresu, daje poczucie bezpieczeństwa, pozytywnie wpływa na koncentrację, poprawia jakość snu, stymuluje pracę mózgu i działa kojąco w przypadku różnych dolegliwości – może redukować bolesne kolki u maluchów.
Czy biały szum jest bezpieczny dla dzieci?
Wiele osób zastanawia się czy biały szum jest bezpieczny dla noworodków i niemowląt. Według badań przeprowadzonych przez Amerykańską Akademię Pediatrii wynika, że biały szum pozytywnie wpływa na dzieci, jeśli jego głośność nie przekracza 50 dB. Dlatego zawsze należy sprawdzać, jakie jest natężenie dźwięku generowanego przez urządzenia wydające szum. Zbyt wysokie natężenie dźwięku może negatywnie wpływać na rozwój sensoryczny dziecka.
Co ważne, biały szum nie powinien towarzyszyć niemowlęciu przez całą noc. Jego czas oddziaływania należy odpowiednio zoptymalizować. Dobrze jest stosować urządzenia, które posiadają opcję automatycznego wyłączenia. Ewentualnie trzeba pamiętać, by wyłączać biały szum, kiedy dziecko już zaśnie.
W jaki sposób można wytworzyć biały szum?
Nasze babcie i mamy musiały samodzielnie generować odgłosy wydają szumienie. Stosowały między innymi dźwięk suszarki do włosów, wentylatora lub odkurzacza. Obecnie wiemy, że zbyt głośne dźwięki nie są zbyt zdrowe dla niemowląt i noworodków. Dlatego należy korzystać z odgłosów przygotowanych z myślą o najmłodszych. Biały szum można znaleźć w różnych aplikacjach na telefon lub na YouTube. Dobrym pomysłem jest też zakupienie szumiącej zabawki, która będzie generować dźwięki natury, padającego deszczu, bicia serca, szumu oceanu lub śpiewu ptaków.