Odpowiednio woskuj i ostrz swoje narty

Sprzęt do uprawiania sportów zimowych, taki jak narty czy deska snowboardowa, powinien być odpowiednio przygotowany do sezonu, aby jazda sprawiała nam maksymalną przyjemność. Często po sezonie zapominamy o naszym sprzęcie, co jest błędem, bo w przyszłości możemy doświadczyć poślizgów czy też nieodpowiedniego przyklejanie się powierzchni desek do śniegu. Wszystko to jest wynikiem nieodpowiedniej konserwacji. Jak więc zadbać o swój sprzęt zawczasu? 

Konserwacja nart lub snowboardu

Dbanie o nasz sprzęt to nie tylko kwestia wygody czy estetyczności. Na stoku niezwykle ważne jest zachowanie względnej kontroli i tym samym umożliwienie innym bezpiecznej rozrywki na śniegu. Dodatkowo warto wspomnieć, iż jazda na odpowiednio przygotowanych deskach jest o wiele przyjemniejsza i dostarcza niezapomnianych wrażeń. 

Należy pamiętać, że każda zimowa przejażdżka to dla naszego sprzętu kolejne wyzwanie. Przykładowo, woda lub inne zabrudzenia mogą naruszyć warstwę kleju i tym samym spowodować rozwarstwienie naszych nart, lub snowboardu w najmniej odpowiednim momencie. Każdy, kto musiał pożegnać się w takich warunkach ze swoim sprzętem, wie jaki smutek temu towarzyszy. Dbanie o sprzęt powinniśmy rozpocząć od ostrzenia i woskowania.

Ostrzenie i woskowanie nart

Twoje narty zapewne mają metalowe krawędzie, które podczas jazdy odpowiadają za skręcanie i zatrzymywanie się. Tępe brzegi mogą to robić znacznie gorzej niż świeżo naostrzone narty. Dlatego powinniśmy regularnie monitorować ich stan.

Niebezpieczną oznaką może być także pojawienie się rdzy na krawędziach. Aby działały jak najlepiej warto im robić przegląd co sezon i ostrzyć jeżeli zachodzi taka potrzeba. Bardzo ważną rolę w konserwacji odgrywa także woskowanie.

Zabezpieczona w ten sposób narta lub deska jest chroniona przed czynnikami zewnętrznymi i zmniejsza tarcie, co oczywiście przyspiesza jazdę.

Częstotliwość woskowania zależy od naszych preferencji, ale warto używać do tego produktów dobrej jakości takich jak sprzęt serwisowy Toko. W ten sposób chronimy nasze narty przed uszkodzeniem lub zniszczeniem.

Sprzęt serwisowy Toko

Jeżeli dopiero zaczynasz swoją przygodę z woskowaniem nart, to nie powinieneś przejmować się zbytnio rodzajem wosku. To czy będzie to wosk uniwersalny, czy termiczny nie ma dla Ciebie większego znaczenia. Ważna jest jednak marka wybranego specyfiku. Używajmy sprawdzonych produktów, aby efekty były zadowalające i długotrwałe.

Niezależnie od tego, czy jesteś początkującym narciarzem, czy doświadczonym wyjadaczem, idealnym rozwiązaniem dla Twoich nart lub deski będzie sprzęt serwisowy Toko. Specyfiki od tej firmy charakteryzują się bowiem wydajnością i prostotą użycia.