Uno - towarzyska gra karciana

Na czym polega gra w UNO?

Uno to taka gra, która potrafi wciągnąć nie jednego miłośnika tak zwanych karcianek, planszówek. Rozgrywka tutaj toczy się w grupie składającej się z maksymalnie 10 osób. Natomiast, aby można było w ogóle rozpocząć rundę to do gry muszą przystąpić min 2 osoby. Nie będzie to więc ulubiona zabawa dla ludzi kochających jednoosobową rozrywkę. Na wstępie warto jednak zapoznać się z podstawowymi zasadami gry w Uno tak, aby mieć pełny fan z owego sposobu integracji z innymi. 

Krótko o grach karcianych – historia gry Uno 

Gry karciane to rodzaj rozrywki, przy której korzysta się z odpowiednich, dostosowanych pod obowiązujące zasady kart. Przebieg samej rozgrywki uzależniony jest od posiadanych przez graczy kart, a także ruchów na, które dana osoba się zdecyduje. Średnio jedna rozgrywka trwa nie dłużej niż 30 min. Gra Uno powstała pod koniec lat 60 XX wieku dokładniej w 1971 roku. Jej twórcą jest Merle’a Robbinsa. W 1972 roku prawa autorskie do gry trafiły do rąk firmy International Games. W 1997 roku prawa do produkcji gry finalnie nabyła firma Mattel, która zapoczątkowała rozwój Uno w formie aplikacji na androida, iosa, playstation, Xbox, Nitendo Switch. Owa gra swą konstrukcją, swoimi zasadami przypomina znaną i przez wielu lubianą słynną grę Pan. Obecnie siedziba, w której odbywa się produkcja karcianki mieści się w USA. 

Zasady gry w uno 

Na początku rozgrywki każdy gracz ma w swoich rękach 7 kart. Na środku znajduje się zaś jedna talia. Ważny jest tutaj fakt tego kto rozdawał wcześniej karty, gdyż rozgrywka rozpoczyna się od osoby, która siedzi po lewej stronie od osoby dającej innym karty. Uczestnik, wykonując pierwszy ruch dopasowuje 1 z 7 kart do karty odkrytej. Całość musi pasować do siebie symbolem, kolorem bądź numerem. Jeśli 1 z 3 warunków nie zostanie spełniony to gracz musi pociągnąć kartę, która znajduje się w talii. Jeśli dobrana karta pasuje do tej znajdującej się na środku to gracz może ją dołożyć.

Karty specjalne w Uno?

W uno w talii znajdziemy karty do specjalnych ruchów. Za pomocą nich możemy mieć spory wpływ na przebieg danej rozgrywki. W zasadach uno każda owa karta jest odpowiednio opisana w następujący sposób:

  1. Wybierz kolor – sprawia, iż gracz może wybrać dowolny inny kolor
  2. Wybierz kolor dobierając cztery karty – również sprawia, iż możemy wybrać każdy inny dowolny kolor jednak tutaj dodatkowo jeśli zachodzi taka potrzeba według własnego uznania dobierzemy cztery karty. 
  3. Weź dwie – sama nazwa wskazuje na to, iż w tym przypadku mamy pozwolenie na to, aby dobrać dodatkowe dwie karty.
  4. Zmiana kierunku – po użyciu tej karty zmianie ulega kierunek rozgrywki 
  5. Postój – ta karta sprawia, iż kolejny gracz nie ma prawa do tego, aby wykonać ruch w wyniku czego jego kolejka jest pomijana. 

Cel gry w Uno

Cel w grze Uno jest jeden mianowicie pierwsza osoba, która pozbędzie się wszystkich 7 posiadanych kart wygrywa. Rozgrywa odbywa się na zasadzie kto pierwszy ten lepszy. W zasadach gry, jaką jest Uno zaznaczono także fakt, iż osoba mająca jedną kartę musi to zasygnalizować innym krzycząc Uno. 

W sytuacji kiedy dana osoba zapomni o ważnym zwrocie Uno to inny gracz może wróci mu uwagę w wyniku czego w formie kary będzie trzeba dobrać trzy dodatkowe karty. 

Waga punktowa kart

Karty z numerami od 0 do 9 punkty są liczone według zasady karta numer 1 punkt 1 itp.

Weź dwie = 20 punktów 

Zmiana koloru = 20 punktów 

Postój = 20 punktów 

Wybierz kolor = 50 punktów 

Wybierz kolor wraz z opcją weź cztery karty = 50 punktów 

W jednej talii UNO znajduje się 108 kart w tym 76 kart zwykłych i 32 karty funkcyjne.