Profesor architektury Erno Rubik w 1974 roku wymyślił kostkę po to, aby pomóc uczniom zrozumieć przestrzeń. Niby takie łatwe zadanie, które polega na ułożeniu pomieszanych kolorów kostki, a okazało się dla większości ludzi niewykonalne.
Trenując, ułożenie kostki zajmowało jedynie kilka minut. Chęć rywalizacji i rozwiązywania zadania była motorem, który napędzał ludzi do coraz większego zainteresowania tą zabawką. Pierwsze pięć tysięcy kostek Rubika znalazła się w Węgierskich sklepach przed Bożym Narodzeniem w 1977 roku i została natychmiast wykupiona.
Po krótkim czasie ogłoszono w Budapeszcie założenie klubu kostki Rubika, gdzie można było dostać porady na temat sposobu jej ułożenia. Na pierwsze spotkanie klubu zapisało się około 2000 osób. Na Węgrzech zostało sprzedane 300 tysięcy kostek w ciągu dwóch pierwszych lat od wprowadzenia na rynek. W 1978 roku, Tamas Varga, profesor matematyki z Węgier, wziął ze sobą kilka kostek na międzynarodowy kongres matematyków, który odbył się w Helsinkach. Wręczył kostki znajomym z innych krajów. Później otrzymał prośbę o przesłanie większej ilości, razem z instrukcjami jej ułożenia. W 1979 kostka Rubika została pokazana na stoisku jednego z producentów zabawek.