Czy jest sens kupować puzzle piankowe?

Na początku dziecko głównie śpi i je, ale z czasem zmienia się to i staje się coraz bardziej ruchliwe. Rodzice muszą być uważniejsi, bo dziecko uczące się raczkowania czy chodzenia w każdej chwili może upaść i wyrządzić sobie nieumyślnie krzywdę. Można zmniejszyć to ryzyko, jeśli zapewni się maluszkowi odpowiednie warunki do rozwoju nowych umiejętności. Z pomocą przychodzą między innymi maty z piankowych puzzli.

Jak wybrać puzzle piankowe i czy warto?

W celu zapewnienia małemu dziecku komfortowych i bezpiecznych warunków do zabawy oraz ćwiczenia nowych umiejętności warto wyposażyć się w matę piankową. W zależności od liczby zastosowanych elementów, będzie miała inne wymiary. Zawsze można zwiększyć lub zmniejszyć jej powierzchnię, zgodnie z aktualnymi potrzebami. Producenci puzzli z pianki zadbali o to, aby miały one odpowiedni poziom twardości, co zapewni dziecku swobodne poruszanie się i jednocześnie będzie amortyzować upadki. Nie trzeba się martwić o to, że dziecko uderzy boleśnie głową o podłoże. Nie ma problemu ze zwijaniem się maty ani jej rolowaniem podczas użytkowania. Jest to zdecydowanie lepsze rozwiązanie niż ślizgający się koc. Twarde podłoże ma korzystny wpływ na rozwój dziecka, wzmacnia mięśnie. Puzzle piankowe cenione są także za to, że nie gromadzą się na nich kurz i roztocza.

Łatwo się je czyści, nie trzeba sięgać po żadne detergenty. Wystarczy tak naprawdę sama woda i szmatka lub gąbka. Nawet jeśli dziecko jest alergikiem, to można śmiało sięgnąć po piankową matę. Pełni ona też funkcję edukacyjną. Kolorowe i wzorzyste puzzle pomogą w nauce kolorów, kształtów, zwierząt, liter, cyfr itd. Wybór jest obecnie ogromny, więc dla każdego znajdzie się coś odpowiedniego. Mata z pianki może być użytkowana przez cały rok, przyda się przede wszystkim w okresie zimowym, bo świetnie izoluje dziecko od zimnej podłogi. Nie trzeba martwić się o to, że zmarznie ono i przeziębi się. W przypadku maty typu puzzle można dowolnie modyfikować jej wymiary. Przy jej wyborze warto mieć na uwadze materiał wykonania, design, wielkość elementów, łatwość składania/rozkładania i utrzymania w czystości.