W dzisiejszych czasach wiele osób szuka sposobów na spędzenie czasu w domu w sposób kreatywny i relaksujący. Jednym z takich sposobów jest granie w gry planszowe. Chińczyk to jedna z najpopularniejszych gier planszowych, która cieszy się dużą popularnością wśród graczy na całym świecie. W tym artykule przyjrzymy się bliżej pochodzeniu gry chińczyk, dlaczego jest to fajny sposób na spędzenie czasu oraz na czym polega gra.
Co to jest Chińczyk?
Plansza do gry w chińczyka składa się z 40 pól, a każdy z graczy posiada po 4 piony. Celem gry jest przesunięcie wszystkich pionów z pozycji początkowych na końcowe, zgodnie z kierunkiem ruchu wskazówek zegara.
Skąd pochodzi gra Chińczyk?
Gra w chińczyka pochodzi od hinduskiej gry o nazwie „Pachisi”, która była popularna już wiele wieków temu. Nazwa „Pachisi” pochodzi od hindijskiego słowa „pachis”, które oznacza „dwadzieścia pięć”. Gra ta cieszyła się dużą popularnością nie tylko w Indiach, ale również w innych krajach Azji, a także w Ameryce Północnej i Południowej.
W XVII wieku gra dotarła do Hiszpanii, a wraz z nią do niemalże całej Europy. Jednak dopiero na początku XX wieku niemiecki wynalazca Joseph Friedrich Schmidt, opierając się na hinduskiej grze „Pachisi”, opracował uproszczoną wersję gry, którą nazwał „Chińczyk”. Schmidt założył w 1910 roku firmę wydawniczą Schmidt Spiele, która zajęła się produkcją gier oraz puzzli. Firma ta istnieje do dziś. To właśnie dzięki niemu gra w chińczyka stała się znana na całym świecie.
Pierwsze wydanie Chińczyka pojawiło się na rynku w 1914 roku i do dzisiaj sprzedaż tej gry przekroczyła już ponad 70 milionów egzemplarzy „Chińczyka” na całym świecie. Chińczyk mimo upływu czasu i wciąż niezmiennym zasadą gry cieszy się niesłabnącą popularnością na całym świecie i jest pozycją obowiązkową w kolekcjach osób, dla których gry planszowe to hobby.
Jak grać w Chińczyka?
Gracze wykonują ruchy na przemian, przesuwając dowolny ze swoich pionów o liczbę pól odpowiadającą liczbie oczek wyrzuconych na kostce (1-6). Jeśli pion gracza dociera na pole zajęte przez pion przeciwnika, ten zostaje cofnięty do swojej pozycji początkowej. Jeśli na polu docelowym znajduje się inny pion gracza, który właśnie wykonuje ruch, to taki ruch jest niedozwolony.
Wyjątkiem jest sytuacja, gdy gracz wyrzuci na kostce szóstkę. Wówczas ma on prawo do dodatkowego rzutu, ale może się to zdarzyć nie więcej jak dwa razy, czyli przy odrobinie szczęścia, gracz może wykonać aż 3 ruchy w rundzie.
Aby wyjść pionem z domu, czyli początkowej pozycji na planszy, gracz musi wyrzucić na kostce szóstkę. Kiedy gracz wyrzuci szóstkę, przesuwa dowolny pion znajdujący się w domu na pierwsze pole zgodne z kolorystyką swoich pionów. Jeśli gracz posiada jeszcze wszystkie piony w domu, ma trzy szanse na wyrzucenie szóstki, która może uwolnić jeden z jego pionów, aby mógł zacząć wyścig.
Wygrywa ten gracz, który umieści wszystkie swoje 4 piony na lini mety.
Warto zaznaczyć, że Chińczyk, to również gra strategiczna. Można „zastawiać pułapki” na piony inny graczy oraz możne je również blokować w pobliżu mety.
Podsumowanie
Gra w chińczyka to fajny sposób na spędzenie czasu w gronie przyjaciół i rodziny. Jest to gra, która wymaga od graczy strategicznego myślenia i planowania. Gracze muszą analizować sytuację na planszy, przewidywać ruchy przeciwników oraz podejmować decyzje, które pozwolą im dotrzeć do mety przed innymi graczami. Tego typu myślenie może być rozwijające dla umysłu, a jednocześnie pozwala na spędzenie czasu w sposób ciekawy i relaksujący. Dość proste zasady powodują, że z powodzeniem sięgać mogą po chińczyka nawet najmłodsi.